Piszemy idealne CV

Wiele osób nie otrzymuje wiadomości zwrotnej odnośnie propozycji pracy, ponieważ pracodawcy lub rekruterzy nie zainteresowali się ich życiorysem. Dlaczego? Odpowiedzi możesz znaleźć w poniższym poradnik, gdzie przedstawimy najważniejsze zasady i wskazówki odnośnie tworzenia idealnego CV, które „sprzeda się” w mgnieniu oka. Sprawdź, co robiłeś to tej pory źle, zmień to na lepsze i pracuj w wymarzonej firmie od zaraz!

Pokaż się od najlepszej strony

Bardzo często tworząc swoje CV, trzymamy się kurczowo zasad, które poznaliśmy jeszcze w szkole, a które niekoniecznie są jeszcze aktualne. Mowa przede wszystkim o wymienieniu ilości poprzednich stanowisk, na czym one polegały, gdzie się odbywały i w jakim czasie. Wszystko wypisane jest od punktów – krótko, zwięźle i na temat, ale zazwyczaj mało ciekawie.

Warto zainwestować jednak nieco więcej czasu i kreatywności, by dokładniej opisać czym się zajmowałeś wcześniej. Niech to ma swoją historię i zasadność, a nie będzie długą opowieścią bez sedna. Trzeba w sposób zwięzły zainteresować czytelnika i stać się swoim menadżerem, czyli pokazać się z jak najlepszej perspektywy. Warto wspominać o wszystkich ważnych aktywnościach jakie podejmowałeś przykładowo w czasie studiów, co może wpłynąć na Twoją ocenę na dane stanowisko. Nie zapominaj, gdzie rekrutujesz, czyli przedstawiaj takie umiejętności albo formy doświadczenia, które mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Graficzna strona CV

Poza merytorycznym uzupełnieniem, nie zapominaj, że liczy się zawsze pierwsze wrażenie – nie tylko na samej rozmowie rekrutacyjnej, ale również podczas pierwszego zerknięcia rekrutera na Twoje CV. Powinno być ono oczywiście czytelne i minimalistyczne w grafice, co oznacza że niemile widziane są wszelkiego rodzaju ozdobniki, kolory i mnóstwo tabelek. Powinieneś znać umiar, ale mimo wszystko miło zaskoczyć czytelnika, aby zwrócił uwagę na Twoją staranność, dokładność i kreatywność, co ma szczególne znaczenie, kiedy aplikujesz na stanowisko osoby twórczej i pomysłowej.

Zapoznaj się z ogłoszeniem

Tak, wiemy. Brzmi to banalnie, ale jest niesamowicie ważne, a mimo wszystko tak często bagatelizowane. Zanim wyślesz gdziekolwiek CV, lepiej dokładnie sprawdź, jakie firma ma wymagania, czym się zajmuje, jaka jest jej polityka działania, czego raczej unikają, a jakie opinie o nich krążą. Lepiej zorientować się wcześniej, zanim ośmieszysz się na rozmowie rekrutacyjnej albo przyjmą Cię do pracy, która będzie absolutnym przeciwieństwem Twoich marzeń.

Kłamstwo nie popłaca

Chyba nie trzeba tego bardziej tłumaczyć, ponieważ nieprawda zawsze wyjdzie na jaw prędzej czy później. Utrzymywanie w tajemnicy swojego braku znajomości języków obcych albo obsługi konkretnych programów zostanie zweryfikowana podczas samej rozmowy, kiedy wyjdziesz na osobę nieuczciwą lub podczas stażu pracy, co może mieć poważniejsze konsekwencje. Lepiej od razu uprzedzić, że czegoś się nie umie albo nie potrafi w 100%. Pamiętaj, że szczerość jest coraz bardziej ceniona, a więc możesz potraktować ją jako swoją mocną stronę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*