Podłoga do salonu – jaką wybrać?

Stoisz właśnie przed wyborem wykładziny, paneli innych elementów do pokrycia podłogi w swoim salonie przed wprowadzeniem się do mieszkania albo w trakcie gruntowanego remontu? W takim razie trafiłeś idealnie, ponieważ w dzisiejszym artykule przedstawimy wady i zalety kilku rozwiązań podłogowych, spośród których mamy nadzieję wybierzesz jedną z opcji i będziesz w 100% zadowolony z efektów.

Panele podłogowe

Oto nasza pierwsza propozycja, a zarazem najczęściej wybierana. Chodzi mianowicie o panele podłogowe laminowane, które można zakupić w każdym sklepie budowlanym z podobnym asortymentem. Zatem ich wybór jest na tyle różnorodny i uniwersalny, że każdy powinien bez problemu znaleźć coś dla siebie. Wśród paneli możemy wyróżnić te imitujące prawdziwe drewno, jak i pozostałe, które prezentują się nieco bardziej sztucznie. W przypadku, gdy chcesz uniknąć efektu intensywnego podkreślenia podłogi i materiału z jakiego została wykonana, polecamy nieco droższe panele drewniane, dzięki którym wnętrze salony z pewnością nabierze klasy.

Jednak właśnie trzeba wspomnieć o wyższych kosztach, które musisz mieć na uwadze, wybierając panele, ponieważ te tańsze modele zazwyczaj cechują się gorszą jakością, co nie tylko będzie wpływać na ostateczny rezultat wizualny, ale również trwałość paneli, które po pewnym czasie mogą ulec zniszczeniom lub pęknięciom, dlatego w ich przypadku nie warto oszczędzać.

Mimo wszystko można wybierać i przebierać pomiędzy ich różnymi odcieniami, a także parametrami technicznymi, dzięki czemu dopasujesz je pod każdym względem. Ich montaż nie powinien sprawiać większych trudności, podobnie jak ich zdemontowanie, a utrzymanie w czystości jest kolejną zaletą. Panele polecane są szczególnie do domów, gdzie mieszkają również dzieci czy zwierzęta, bo jak wiadomo może zdarzyć im się nabrudzić, dlatego przetarcie paneli jest najprostszym rozwiązaniem.

Wykładzina dywanowa

Następnym pomysłem na wykończenie podłogi w Twoim salonie może być położenie na niej wykładziny dywanowej, która kojarzy się większości z nas właśnie z czymś miłych i związanym z ciepłą, domową atmosferą. I jest to oczywiście prawda, ponieważ mamy wśród nich do wyboru wiele różnych materiałów – miękkich, szorstkich, krótko lub długowłosych i wielu innych. Pod tym względem masz do wyboru mnóstwo rozwiązań i kolorów czy wzorów, które najbardziej Cię interesują i będą pasować do całej aranżacji wnętrza.

Z pewnością dywany będą lepszym rozwiązaniem dla małych dzieci, które dopiero zaczynają raczkować i będzie ona doskonale amortyzować wszelkie upadki, ale z drugiej strony jej rodzaj uzależniony jest również od możliwości czyszczenia. Dywany w porównaniu do paneli podłogowych są dużo trudniejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ trzeba już myśleć o ich praniu lub ewentualnie korzystaniu ze specjalnych preparatów do usuwania plam z wykładzin dywanowych.

Dobrej jakości dywany będą oczywiście odporne na ścieranie, wgniecenia czy też dłużej zachowają swoją pierwotną miękkość, aczkolwiek tańsze warianty mogą już nie posiadać wszystkich tych cech. Trzeba pamiętać również, że w przypadku nałożenia dywanu na podłogę, konieczne będzie jej częstsze odkurzanie, gdyż wewnątrz będzie zbierać się kurz, roztocza i inne zabrudzenia, na które można mieć uczulenie.

Jednak ostateczna decyzja absolutnie do Ciebie, by Twoja wizja idealnie urządzonego salonu współgrała z jedną z tych dwóch opcji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*