Porady baristy: ekspres automatyczny czy kolbowy?

Ekspresy kolbowe są wykorzystywane przez profesjonalistów, pozwalają również w domowym zaciszu poczuć się jak barista i oddać magię rytuału parzenia kawy. Są też o wiele tańsze i umożliwiają kontrolę procesu przygotowywania naparu na każdym etapie. Jednak w przeciwieństwie do ekspresów automatycznych wymagają wprawy oraz umiejętności, a przyrządzanie kawy trwa znacznie dłużej. Poznaj oba rodzaje ekspresów i dowiedz się, jaki ekspres warto wybrać?

Kolbowy czy automatyczny – obsługa

Podstawową różnicą w przypadku obu typów ekspresu jest sposób obsługi. To właśnie od niego zależy, czy kawa będzie wynikiem procesu zaprojektowanego przez nas samych, czy może zostanie przygotowana automatycznie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

  • ekspresy kolbowe – magia rytuału

W przypadku urządzeń kolbowych przygotowywanie kawy staje się przyjemnym rytuałem baristycznym. Ekspres pozwala nam na kontrolę każdego etapu tego procesu. Dokonujemy szeregu wyborów – doboru ziaren, stopnia zmielenia, ubicia – które pozwalają na twórczą zabawę ze smakami i aromatami. Przygotowanie kawy staje się eksperymentem lub wręcz sztuką. To rozwiązanie dla tych, którzy czerpią przyjemność z parzenia kawy i lubią mieć pełną kontrolę nad całym procesem.

  • ekspresy automatyczne – szybko i funkcjonalnie

Jeśli na co dzień brak nam czasu na długie rytuały, ale nadal zależy nam na doskonałej jakości przygotowywanego naparu, najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie, które cały proces wyboru skróci do minimum. Zamiast odpowiednio wymierzać i ubijać kawę, możemy po prostu nacisnąć przycisk. Wystarczy chwila, by urządzenie wykonało za nas całą pracę: odpowiednio zmieliło ziarna, przefiltrowało przez kawę wodę o perfekcyjnie dobranej temperaturze i spieniło mleko. Ekspres automatyczny to opcja dla wszystkich, którzy szukają rozwiązań praktycznych i oszczędzających czas.

Kolbowy czy automatyczny – mielenie ziaren

Urządzenia kolbowe wymagają już zmielonych ziaren, ponieważ nie mają wbudowanego młynka. Musimy więc wyposażyć się w dodatkowy sprzęt. Ekspresy automatyczne dysponują za to wbudowanymi młynkami. Warto jednak zwrócić uwagę, z czego są wykonane oraz czy pozwalają na regulację stopnia mielenia.

Kolbowy czy automatyczny – proces parzenia

Jak wygląda samo parzenie kawy w obu typach ekspresu i jakie czynności musimy wykonać?

  • ekspres kolbowy – czas i wyczucie

Proces parzenia kawy w ekspresie kolbowym wymaga nieco więcej wprawy i umiejętności. Na początku musimy zmielić ziarna. Najlepiej odmierzyć taką ilość, która starczy na zaparzenie oczekiwanej ilości filiżanek, dzięki czemu kawa nie będzie wietrzała. W ekspresach kolbowych DeˈLonghi możemy jednocześnie zrobić 2 kawy. Około 7 g mielonych ziaren musimy następnie przesypać do portafiltra, czyli kolby oraz odpowiednio ugnieść tzw. temperem. Jeśli zrobimy to zbyt lekko lub za mocno, napar nie zyska pożądanej intensywności. Tak przygotowaną kolbę wpinamy do ekspresu, a po skończonej pracy czyścimy ją z pyłu.

  • ekspres automatyczny – wystarczy jeden przycisk

Przygotowanie kawy w ekspresie automatycznym wymaga od nas zdecydowanie mniej pracy i uwagi, ponieważ cały proces odbywa się we wnętrzu urządzenia. Wystarczy, że nalejemy wodę i nasypiemy ziarna do odpowiednich zbiorników. Kawa zrobi się sama, a my nie będziemy musieli nawet czyścić ekspresu, ponieważ zrobi to automatycznie. Od czasu do czasu wystarczy tylko opróżnić tackę oraz pojemnik na fusy.

Kolbowy czy automatyczny – cena

Choć ekspresy automatyczne uznawane są za wygodniejsze, często o wyborze urządzenia kolbowego przesądza jego niższa cena. Najtańsze kupimy już za nieco ponad 300 zł. Ekspresy automatyczne to wydatek od ok. 1100 zł. Należy jednak pamiętać, że sprzęt obsługiwany ręcznie będzie jeszcze wymagał dokupienia osobnego młynka. Aby właściwie spełniał swoją funkcję powinien być dobrej jakości: mieć żarnowy układ stalowy. To dodatkowy wydatek ok. 100-200 zł. Jeżeli szukasz ekspresów do kawy, kliknij w następujący link i zapoznaj się z ofertą:

swiatekspresow.pl/ekspresy-do-kawy/

Podsumowanie

Urządzenia kolbowe będą idealne dla skrupulatnych perfekcjonistów, dla których kawa to coś więcej, niż tylko pobudzający napój, a jej parzenie sprawia przyjemność. Ekspres automatyczny to prawdziwy bohater każdego poranka, ponieważ skraca czas przygotowania napoju do minimum. Sam dobiera odpowiednie parametry, nam pozostawiając jedynie wciśnięcie guzika i od czasu do czasu napełnienie zbiorników z wodą.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*