Praca przy komputerze – zadbaj o siebie

Coraz częściej obowiązki zawodowe sprowadzają się do odpisywania na maile, tworzenie tabelek i różnych dokumentów offline. Wszystko to jest bardzo wygodne i praktyczne, ale potrafi też mocno wpłynąć na nasze samopoczucie. Właśnie dlatego polecamy zapoznać się z poniższym artykułem i dowiedzieć się, co jeszcze możesz zrobić dla swojego zdrowia, aby praca przed ekranem komputera nie zaszkodziła Twojej kondycji.

Zorganizuj swoje miejsce pracy

Pierwszym najczęściej wymienianym skutkiem ubocznym wielogodzinnej pracy przed komputerem są problemy z kręgosłupem, a co za tym idzie również bóle stawów czy bóle głowy. można temu jednak skutecznie zapobiec, mimo konieczności pracy przez kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin przed ekranem. Po pierwsze, trzeba będzie przeorganizować Twoje miejsce pracy, tj. biurko, krzesło, ustawienie monitora czy też oświetlenie w biurze.

Zaczniemy od samego pomieszczenia, które powinno należeć do wyższych pokoi, a także posiadać stały dostęp do światła dziennego. Biurko czy też stół powinny być odpowiednio wysokie, aby zmieściły się pod nimi spokojnie nogi i krzesło. Właśnie miejsce do siedzenia najlepiej, gdy jest regulowane ręcznie i ruchome. Wówczas można dopasować jego wysokość, kąt nachylenia czy ustawienie w zależności od Twojej wygody. Podobnie monitor powinien znajdować się mniej więcej na wysokości Twoich oczu, w przeciwnym razie gdy znajdzie się niżej lub wyżej, będziesz zmuszony automatycznie skręcać szyję w nienaturalny sposób, co wpływa oczywiście na kondycję kręgosłupa. Wracając jeszcze do kwestii właściwego krzesła biurowe, powinno ono pozwolić Ci oprzeć się wygodnie plecami, by mogły swobodnie odpoczywać, a Twoja pozycji powinna przybrać kąt prosty w ułożeniu z nogami. Na pewno warto pamiętać o przerwach w trakcie pracy, kiedy należy wstać, rozruszać się i odpocząć chwilowo od stale przybieranej pozycji.

Uchroń swój wzrok

Kolejną rzeczą, o którą trzeba zadbać to Twój wzrok, który jako następny mocno traci podczas częstej pracy z komputerem. Właśnie dlatego monitor powinien być zabezpieczony odpowiednim filtrem przeciwdziałającym odbijaniu się świateł lub poleca się skorzystanie ze specjalnym okularów z warstwą antyrefleksyjną. W rezultacie oko może odpoczywać i nie jest przemęczone ciągłym natłokiem promieniowania UV. Ponadto monitor powinien być ustawiony na wprost, a blat biurka najlepiej sprawdzi się w wersji matowej, by również nie odbijał światła.

Bardzo istotną kwestią jest oświetlenie w pomieszczeniu, gdzie na biurku powinna znaleźć się dobrej jakości lampka z nieprzeźroczystym abażurem, dzięki czemu światło nie dotyka bezpośrednio naszych oczu, a jedynie oświetla to, co znajduje się na dole lub u góry.

Zadbaj również o skórę

Praca w zatłoczonym biurze, przed ekranem komputera i jeszcze na tle klimatyzacji potrafi działać bardzo negatywnie również na naszą skórę. Co więcej, gdy większość czasu spędzamy w zamkniętym pomieszczeniu, bez dostępu do normalnego światła i ciągle przed promieniami z komputera cera staje się zmatowiała, szara i bez jakiegokolwiek blasku. Polecamy w tym zaopatrzyć się w większą ilość dawki witaminy D oraz C. Ponadto warto pomyśleć nad kremami i balsamami nawilżającymi skórę twarzy czy rąk, a także pomadki na przesuszone usta. Zwłaszcza na wskutek działania klimatyzacji, można spotkać się z przesuszeniem, a nawet podrażnieniem, więc lepiej pomyśleć o tym wcześniej i dobrze się zabezpieczyć.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*