Pupil w domu

Jeśli zastanawiasz się na kupnem lub adopcją psiaka albo kotka, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy zanim podejmiesz ostateczną decyzję. To bardzo ważne, aby być świadomym i odpowiedzialnym swojego wyboru, ponieważ zwierzę to nie zabawka i nie można potem pozbyć się go ot tak. Dlatego zachęcamy, by dowiedzieć się więcej o pupilach w domu i dopiero potem wybierasz ich rasę, imię i kolor obróżki.

Cały dom w sierści

Niezależnie od tego, czy chcesz posiadać w domu psa lub kota, musisz liczyć się z koniecznością częstszego sprzątania. Zwłaszcza okresie wiosennym na podłodze przybywa kłębków sierści, ze względu na zmianę futra u zwierząt. Nie dotyczy to jedynie ras psów i kotów, które posiadają włosy zamiast sierści. Jednak w poprzednich wypadkach trzeba zmobilizować się do codziennego odkurzania, co wbrew pozorom nie jest takie złe, ponieważ możesz lepiej zadbać o porządek w swoim domu.

Początki bywają trudne

Tutaj podobnie jak z dziećmi, zwierzęta również wymagają nauki. Na samym początku trzeba wyszkolić w nich pewne zachowania pożądane, jak na przykład załatwianie swoich potrzeb w kuwecie lub innym wyznaczonym miejscu albo niereagowanie na inne psy, koty czy chociażby jedzenie. To wszystko jest kwestią treningu i ćwiczenia, co radzimy potraktować po prostu jako zabawę i nowe doświadczenie.

Bez wytresowania ciężko będzie, aby Twój kot lub pies sam potrafił domyśleć się, co mu wolno, a co niekoniecznie. Wszystko to przyjdzie stopniowo po odpowiednim nagradzaniu za właściwe zachowania, a to bardzo ważne w tej kwestii. Już po pewnym czasie Twój pupil przyzwyczai się do konkretnego trybu życia, a Ty spokojnie będziesz mógł mu zaufać i zostawić samego w domu.

Bez spaceru ani rusz

Może nie bardzo dotyczy to kotów, ponieważ te albo chodzą własnymi ścieżkami albo przesiadują raczej w domu. Ewentualnie można od małego próbować przyzwyczaić je do smyczy i prowadzać podobnie jak psy. W obu przypadkach nie można ignorować potrzeb zwierzęcia, które też musi nie tylko się wypróżnić, ale także pobiegać i wyładować swoją energię. Nie wszystko da się załatwić w czterech ścianach domu. Właśnie dlatego, decydując się na zwierzaka musisz mieć świadomość, że codziennie trzeba będzie wyjść z nim na spacer. Uważamy to jednak za duży plus, ponieważ coraz rzadziej motywujemy się do wyjścia z domu, a tutaj zostaniesz postawiony przed koniecznością, co sprawi, że zaczniesz żyć nieco bardziej aktywnie.

Straty również się zdarzają

Szczególnie na początku zwierzęta bywają bardzo energiczne i pełne zapału do zabawy. Wówczas mogą chcący lub nie zniszczyć Twoje kapcie, pasek od spodni albo kant komody. Zdarzają się różne przypadki, które w sytuacjach kryzysowych można rozwiązywać z udziałem specjalistów od tresowania zwierząt. Jednak zazwyczaj są to małe straty, które można wcześniej zabezpieczyć. Nie wszystko oczywiście można przewidzieć, ale na pewno trzeba się z tym liczyć.

Cokolwiek by się nie działo, gwarantujemy mnóstwo zabawy, śmiechu, radości i ogromu bezwarunkowej miłości, której doświadczysz z pewnością od pierwszego wejrzenia, a więc wszystko to, co wymieniliśmy wyżej zostaje ściągnięte na drugi plan. Właśnie wdzięczność pupila jest rekompensatą za wszystkie trudności.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*