Pyszne karmelowe latte macchiato – sprawdź przepis

Wspaniale wygląda, jeszcze lepiej smakuje i można przygotować je także we własnym domu – latte macchiato to pyszny, kawowy napój idealny na popołudniowe spotkanie ze znajomymi. Mimo że nawet jego podstawowa wersja robi duże wrażenie, to można jeszcze bardziej podkręcić zarówno jego wygląd, jak i walory smakowe. Poznaj przepis na wyśmienite karmelowe latte macchiato!

Idealne latte macchiato, czyli jakie?

Latte macchiato w tłumaczeniu z włoskiego oznacza „splamione mleko”. To napój, który powstaje na bazie espresso i spienionego mleka.

Jeśli ten napój kawowy jest perfekcyjnie przygotowany, to składa się z trzech warstw. Na dole szklanki znajduje się wtedy mleko, na którym osiada ciemna warstwa kawy. Espresso jest dodatkowo pokryte mleczną, puszystą „chmurką”. Latte macchiato podaje się w przezroczystych, wysokich szklankach, aby wszystkie warstwy były doskonale widoczne.

Napój ten doczekał się wielu wariacji na swój temat. Przygotowuje się go na bazie różnych rodzajów mleka oraz z rozmaitymi dodatkami. Klasyczny przepis jest często przełamywany przez dodatek słodkich, wyrazistych syropów – np. karmelowego.

Co jest potrzebne do przygotowania karmelowego latte macchiato?

Ten lekko słodki, karmelowy napój robi duże wrażenie, ale mimo tego jego przygotowanie nie jest trudne. Jedna szklanka latte macchiato powstaje z:

  • 150 ml mleka
  • 100 ml espresso
  • trzech łyżek syropu karmelowego
  • szczypty cynamonu.

Będzie potrzebna ci też wysoka, przezroczysta szklanka o pojemności 300 ml lub większa. Do podania przyda się również długa łyżka i słomka.

Natomiast, aby latte macchiato było wykończone puszystą pianką, należy użyć spieniacza do mleka. Jednak ci, którzy nie mają takiego urządzenia, do spieniania mogą wykorzystać zwykły słoik z zamknięciem.

Karmelowe latte macchiato – instrukcja przygotowania krok po kroku

Przygotowanie kawowo-karmelowego napoju zacznij od zaparzenia espresso. Możesz wykorzystać do tego kapsułki smakowe – dostępne m.in. na Nespresso.com. Ze smakiem karmelu idealnie będzie komponował się np. aromat wanilii.

Jeśli kawa jest już gotowa, zajmij się przygotowywaniem mlecznej bazy:

  • jeżeli używasz tradycyjnego spieniacza, to sięgnij po jak najzimniejsze mleko. W przypadku gdy ma ono temperaturę pokojową, to aby szybko je schłodzić, wrzuć do niego kilka kostek lodu i po chwili je wyjmij. Dzięki temu lód nie zdąży się rozpuścić, a mleko będzie zimne.

Natomiast jeżeli masz spieniacz elektryczny, powinieneś wcześniej podgrzać mleko. Do jego spieniania możesz też wykorzystać zwykły słoik. Przelej do niego ciepłe mleko, zamknij naczynie i energicznie nim potrząsaj. Po chwili w słoiku powinna pojawić się puszysta, mleczna pianka;

  • do wysokiej szklanki wlej dwie łyżki syropu karmelowego. Następnie przelej do niej spienione mleko. Sięgnij po espresso i delikatnie wlewaj je po ściance szklanki. Kawa powinna znaleźć się pomiędzy mlekiem a mleczną pianką.

W tym momencie latte macchiato można uznać za gotowe. Jednak, aby podkręcić jego wygląd, posyp je odrobiną cynamonu i oblej łyżką syropu karmelowego. Napój podawaj ze słomką i z długą łyżeczką.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*