Rodzaje grilli – na jaki się zdecydować?

Polacy kochają grillować, a jako że sezon letniego wypoczynku zbliża się wielkimi krokami, warto poznać obecną ofertę różnych rodzajów grilli, które są dostępne w licznych sklepach internetowych i stacjonarnych. Pomoże nam to w optymalnym wyborze.

Zanim zdecydujesz się na zakup grilla, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: gdzie będę grillować? ile razy w ciągu sezonu zwykle grilluję? jak dużego grilla potrzebuję – czy ma być on wystarczający dla 2-3 osób czy może dla większej, kilkuosobowej grupy?

Grill elektryczny – wady i zalety

Decydując się na zakup grilla elektrycznego, z pewnością warto postawić na wygodę i komfort grillowania. Takie urządzenie to idealne rozwiązanie do przygotowywania potraw przez cały rok. Działa on szybko i sprawnie, a szczególnie sprawdza się wtedy, gdy zależy Ci na czasie przygotowania potraw. Ważny tutaj jest oczywiście dostęp do prądu (może przydać się przedłużacz!).

Grill gazowy – wady i zalety

Grill gazowy jest urządzeniem, które zdobywa coraz większą popularność. Jest on oczywiście zasilany przez gaz, który stanowi źródło ciepła. Urządzenie na gaz szybko się nagrzewa, a dodatkowo jego temperatura jest stała i równomiernie rozkłada się na powierzchni. Grille gazowe ze stali nierdzewnej mają jedną dużą zaletę: temperaturę można w nich regulować pokrętłami – podobnie jak w kuchence gazowej, którą większość z nas ma w domu.

W przypadku grilla gazowego produkty są odgrodzone od palników specjalnym aromatyzerem (stanowi go pofałdowana blacha, na którą kapie tłuszcz). Następnie tłuszcz i soki parują, dzięki czemu nadają one potrawom wyjątkowy smak. Co ważne brak kontaktu żywności z ogniem i dymem w konsekwencji daje mniejszą ilość szkodliwych substancji, dzięki czemu grillowanie i konsumpcja są o wiele zdrowsze.

Grill gazowy nie należy do najtańszych. Zapłacimy za niego więcej, jednak dzięki temu, że źródłem jego ciepła jest butla gazowa, inwestycja w urządzenie tego typu zwraca się po paru latach użytkowania.

Grill tradycyjny (węglowy) – wady i zalety

Ten grill dedykowany jest osobom, które cenią sobie tradycyjne podejście do grillowania. W dodatku nie potrzebuje on do działania butli gazowej ani prądu. Jest on najbardziej mobilnym spośród wszystkich wymienionych urządzeń. Aby grill węglowy działał, wystarczą zapałki lub zapalniczka, węgiel albo brykiet, ewentualnie podpałka lub suche gałązki oraz…dużo cierpliwości.

Mimo wszystkich powyższych zalet komfort grillowania w tradycyjny sposób nie jest za wysoki. Przy użytkowaniu grilla węglowego występują częste problemy z jego rozpaleniem, co jest często zależne od pogody i warunków panujących wokół. Taka zabawa potrafi doprowadzić człowieka na skraj wytrzymałości, zwłaszcza wtedy, kiedy jest się głodnym.

Ponadto, grill węglowy generuje dużą ilość dymu, który często przeszkadza w wygodnym przygotowaniu potraw. Co więcej, urządzenie na węgiel trzeba dokładnie czyścić po każdym grillowaniu, co nie należy do najprzyjemniejszych czynności. W dodatku przy dużym wietrze rozłożenie ognia i temperatury jest bardzo nieregularne, więc niezbyt wygodne. Wymaga to ciągłego doglądania ognia i potraw.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*