Równouprawnienie, czyli podział obowiązków domowych

Jak to wygląda obecnie, co się zmieniło i dlaczego kobiety nadal są w tej kwestii górą? Postaramy się poruszyć ten drażliwy temat i wyjaśnić na czym polega współczesne równouprawnienie, a także jak skutecznie poradzić sobie z kłótniami ze swoim partnerem lub partnerką w związku z wykonywaniem obowiązków domowych. Nie jest to proste zadanie i ciężko tutaj o kompromis, ale postaramy się chociaż częściowo załagodzić ten problem.

Równouprawnienie kiedyś i dziś

Nie zamierzamy poruszać tutaj kwestii związanych z innymi płaszczyznami życia, ponieważ powstało na ten temat już mnóstwo artykułów naukowych opartych na badaniach, które potwierdzają różne postawione hipotezy. Skupimy się tutaj wyłącznie na naszych odczuciach związanych z równouprawnieniem płci na tle obowiązków domowych, które są bardzo szeroko pojęte. Dlatego może najpierw określimy czym są i o co najczęściej pojawiają się kłótnie partnerskie. Mowa między innymi o sprzątaniu, wynoszeniu śmieci, gotowaniu, opiece nad dziećmi wraz z odrabianiem lekcji i odwożeniem na zajęcia czy też wszelkie inne zadania, które odbywają się w domu.

Jak można się łatwo zorientować nastąpiły spore zmiany, ponieważ dawniej kobiety były zobowiązane do wykonywania wszystkich tych zadań, co wiąże się jednocześnie z pozostaniem w domu. Teraz dzieje się zupełnie inaczej, ponieważ kobiety zaczynają pracować, zakładają własne firmy, działają w organizacjach i równocześnie dbają o dom. Jednak nie dzieje się to samoistnie, ponieważ mężczyźni coraz częściej przyczyniają się do tego sukcesu i przykładowo opiekują się dziećmi. Nie chcemy tutaj generalizować, ponieważ w każdej rodzinie funkcjonuje to zupełnie inaczej, aczkolwiek ten podział obowiązków opiera się współcześnie na związku partnerskim, a co za tym idzie zadania są podzielone po równo.

Każdy musi wykonać swoje zadania w określonym czasie i możliwe jest wymienianie się co pewien czas, co wydaje się normalnym i bardzo sprawiedliwym mechanizmem. Jednak i tutaj czasami pojawiają się drobne nieścisłości i trudności, o których również opowiemy poniżej.

Jak wprowadzić równy podział obowiązków?

Wszystko zależy od Waszego podejścia, które powinno być jak najbardziej wyluzowane i gotowe na zmiany. Nie można podchodzić do swojego partnera albo partnerki stereotypowo, ponieważ w ten sposób nie jesteśmy w stanie iść do przodu, a jedynie stoimy w miejscu. Należy mieć otwartą głową i pozwolić swojej drugiej połówce na wyrażenie opinie, podjęcie decyzji, by w rezultacie dojść do kompromisu. Chodzi tutaj głównie od zaufanie kobiet w stosunku do mężczyzn, gdyż w dużej mierze mamy do czynienia z perfekcjonistkami, a te przecież nie dopuszczają innych do realizowania obowiązków domowych, ponieważ wychodzą z założenia, że on zrobią to znacznie lepiej.

Takie podejście na pewno nie pozwoli Wam na wspólną zgodę, ponieważ trzeba pozwolić się wykazać tej drugiej osobie, a nie dotyczy to samych kobiet, lecz również mężczyzn. Z drugiej strony nie wolno zapominać o wzajemnym szacunki, dlatego jeśli Twój partner lub partnerka posprzątali dom, umyli naczynia albo ugotowali pyszny obiad, należy przede wszystkim docenić ich starania i poświęcony czas. Najważniejsze to umieć się dogadać i stać się wyrozumiałym dla drugiej osoby, by w ostateczności wprowadzić równe obowiązki według Waszego planu i możliwości.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*