Samodzielne rozjaśnianie włosów – czy to może się udać?

Rozjaśnianie włosów jest procesem chemicznym, w którym utleniacz otwiera łuskę włosa i pozbawia włos pigmentu, rozpuszczając melaninę. Proces ten nie jest bardzo skomplikowany, jednak wymaga przestrzegania odpowiednich procedur. Czy samodzielne rozjaśnianie włosów może się udać?

Rozjaśniacz czy farba do włosów blond – co wybrać?

Jeżeli chcecie uzyskać kolor blond, to możecie to zrobić przy użyciu rozjaśniacza, który rozjaśnia kolor o 9 tonów albo farby do włosów blond, w przypadku, której można liczyć na rozjaśnienie o 2-3 tony. Zasadnicza różnica jest taka, że rozjaśniacz swoje właściwości zachowuje tak długo, jak jest nałożony na włosy, a farba rozjaśnia przez pierwsze 20 minut. Zatem farba do włosów jest bezpieczniejszym rozwiązaniem od klasycznego rozjaśniacza. Do rozjaśniania potrzebny jest rozjaśniacz oraz aktywator. Oksydant może mieć stężenie od 3 do 12%. Aby usunąć żółty czy pomarańczowy odcień po rozjaśnianiu potrzebne są tonery. Najtrudniejsze jest oczywiście rozjaśnianie ciemnych, czy czarnych włosów.

Jak przygotować się do rozjaśniania włosów?

Nie wystarczy farba do włosów blond z rozjaśniaczem, by móc zabrać się do pracy. Trzeba zaopatrzyć się w miseczkę do mieszania składników, szpikulec do dzielenia włosów na sekcje, grzebień, najlepiej z szerokim rozstawem zębów oraz pędzelki do nakładania farby czy też folię. Jednorazowe rękawiczki i peleryna foliowa to także niezbędne elementy ochrony osobistej. Od razu warto zaopatrzyć się w szampon i odżywkę do włosów rozjaśnionych. Dzięki temu można od razu chronić kolor i nawilżać włosy po rozjaśnianiu. Po zabiegu rozjaśniania włosy są zawsze bardziej porowate ze względu na jego specyfikę. Przed rozjaśnianiem, podobnie jak przed farbowaniem można wykonać olejowanie włosów, by zapewnić im film ochronny podczas zabiegu. Można zdecydować się na farbę do włosów blond z amoniakiem lub bez amoniaku. W przypadku farby bez amoniaku składnikiem rozjaśniającym jest monoetyloamina, która nie ma tak silnego działania jak amoniak, co oznacza, że potrzebne jest większe stężenie tej substancji.

Jak przeprowadzić rozjaśnianie włosów krok po kroku w domu?

Samodzielne rozjaśnianie włosów czarnych lub brązowych na pewno nie wyjdzie. Potrzeba do tego przynajmniej dwóch zabiegów, gdyż najpierw uzyskasz kolor rudawy bądź brązowy, a dopiero później odcień blondu, choć nie zawsze taki docelowy. Wtedy konieczne jest tonowanie, ale dopiero po drugim zabiegu. Jeśli chcesz samodzielnie rozjaśniać ciemne włosy, to musisz po prostu uzbroić się w cierpliwość i po pierwszym rozjaśnianiu dbać o włosy w niedocelowym kolorze przez przynajmniej miesiąc, a potem przystąpić do kolejnego zabiegu. Znacznie łatwiejsze jest rozjaśnianie włosów w kolorze jasnego brązu czy ciemnego blondu. Wtedy farba do włosów blond może zdać egzamin. Należy nakładać ją od dolnych pasm w stronę górnych po wymieszaniu proszka z aktywatorem. Warto dzielić włosy na sekcje i uważać, by nie nakładać rozjaśniacza na skórę głowy. Jeśli kolor nie wyszedł taki jak się oczekiwało można przeprowadzić tonowanie. Toner oblepia strukturę włosa, ale nie wnika w jego strukturę, zatem nie powoduje dalszej degradacji łuski włosa. Przeprowadzając rozjaśnianie samodzielnie trzeba rygorystycznie przestrzegać czasu utrzymywania produktu na głowie. Jeżeli nie macie wprawy lub ciemniejsze włosy, na pierwsze rozjaśnianie udajcie się do fryzjera.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*