Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia Twojego dziecka

Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą szereg dynamicznych zmian. To wyjątkowy okres nie tylko dla maluszka, ale także dla jego rodziców. Czym są skoki rozwojowe? Jak zadbać o dziecko w jego pierwszym roku życia?

Dziecko najszybciej zmienia się właśnie w pierwszym roku swojego życia. Rozwój fizyczny Twojego maluszka jest płynny, ale układ nerwowy rozwija się skokowo. Co to właściwie znaczy? Skok rozwojowy to okres trwający od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie u dziecka następuje intensywny rozwój mózgu. Dzięki niemu Twój maluszek już za chwile zdobędzie wiele nowych umiejętności!

Skoki rozwojowe – po czym poznasz, że się zbliżają?

Skoki rozwojowe to czas, w którym wielu rodziców martwi się o swoje maleństwo. Często jest to okres, gdy dziecko bywa marudne i niespokojne. Wszystko za sprawą szybkiego rozwoju systemu nerwowego. W tym czasie niemowlę bardzo intensywnie odbiera bodźce z otoczenia. Zanim nauczy się, jak sobie z nimi radzić, bywa rozdrażnione i płaczliwe. W tym czasie Twój maluszek potrzebuje szczególnej opieki oraz zrozumienia.

Okres skoków rozwojowych może wymagać od Ciebie większych pokładów cierpliwości. Jednak już niedługo wszystkie trudy będą wynagrodzone, kiedy to Twój dzidziuś zacznie zaskakiwać Cię nowymi umiejętnościami.

Skoki rozwojowe – symptomy

Harmonogram skoków rozwojowych jest orientacyjnie ustalony przez doświadczonych specjalistów. Jednak powinien tylko przygotować Cię do tego, że taki czas niedługo się wydarzy. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Nie wszystkie dzieci w tym samym czasie umieją robić poszczególne rzeczy, nie trzeba się tym martwić. Moment wystąpienia kolejnych skoków jest powiązany z rozwojem mózgu dziecka jeszcze w życiu płodowym. Z tego względu wcześniaki mogą przechodzić poszczególne skoki odpowiednio później.

Objawy, które mogą wskazywać na rozpoczęcie się skoku rozwojowego u Twojego maluszka:

  • brak apetytu;
  • zwiększona potrzeba bliskości;
  • płaczliwość;
  • niespokojny sen;
  • trudności w zasypianiu.

Skoki rozwojowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Skoki rozwojowe występują 7 razy w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia niemowlęcia. Pierwszy z nich nastąpi już między 4 a 5 tygodniem życia. Zmysły odbierają bodźce z zewnątrz zdecydowanie intensywniej niż zaraz po narodzinach. Dlatego też dziecko w tym czasie może być płaczliwe. Po zakończeniu pierwszego skoku rozwojowego dziecko zaczyna się uśmiechać. Ponadto dziecko wydłuża tez okres czuwania pomiędzy drzemkami. Maluszek zaczyna rozpoznawać twarze swoich rodziców.

Po pierwszym skoku rozwojowym będziesz już lepiej radzić sobie z tą sytuacją i rozpoznasz bez problemu następny taki okres. Jak radzić sobie w tym czasie? Warto wykazać się cierpliwością i zrozumieniem. W miarę możliwości zrezygnuj z przebywania w tym czasie w zaludnionych i głośnych miejscach. Pomożesz w ten sposób swojemu dziecku spokojnie przejść przez zmiany, które zachodzą w jego układzie nerwowym. Skoki rozwojowe są pozytywnym zjawiskiem i nie należy się ich obawiać.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*