Śliwki wędzone – wszystko co musisz wiedzieć!

Śliwki stanowią nie tylko przepyszną przekąskę samodzielnie, ale także są dodawane do wielu dań. Doskonale nadają się na przykład do aromatyzowania mięsa. Śliwki wędzone są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Chcesz wiedzieć o nich więcej? Przeczytaj koniecznie tekst poniżej!

Warto wiedzieć, że wędzenie owoców jest dobrym i wykorzystywanym sposobem, który umożliwia ich prawidłowe magazynowanie oraz konserwację. Tradycja suszenia śliwek wywodzi się najprawdopodobniej z rejonu Morza Kaspijskiego. Obecnie ten sposób jest powszechnie znany i wykorzystywany.

Najwięcej śliwek przeznaczonych do późniejszego wędzenia hoduje się w Kalifornii. Owoce śliwki najbardziej lubią panujący tam ciepły klimat. Dzięki niemu rosną dorodne i przepyszne. W Polsce owoce te są znane i lubiane pod postacią cukierków – suszonych śliwek w czekoladzie. Polacy dodają je również do wielu dań, a także wykorzystują do przygotowania kompotu z suszu, który spożywany jest w wigilijny wieczór.

Dlaczego warto włączyć suszone śliwki do swojego menu?

Suszone śliwki są źródłem wielu cennych substancji odżywczych.

Dostarczają:

  • Witaminy C;
  • Witaminy B6;
  • Witaminy A
  • Witaminy E;
  • Witaminy K;
  • Tiaminy;
  • Niacyny;
  • Ryboflawiny;
  • Kwasu foliowego.

Oprócz tego dostarczą Ci szereg minerałów:

  • Żelazo;
  • Wapń;
  • Magnez;
  • Potas;

Wędzone śliwki są naturalnym sposobem na zaparcia. Pieprz syczuański również jest polecany na takie przypadłości.  Spożywanie tych owoców przy takich problemach jest powszechnie zalecane przez lekarzy.  Zawierają około 5 razy więcej błonnika niż śliwki surowe. Bogate są również w sorbitol i pektyny, które pozytywnie wpływają na regulację wypróżnień. Z tego względu powinno się jeść ograniczoną ilość śliwek, ponieważ spożyte w nadmiarze mogą powodować wzdęcia i biegunkę.

Wszystkie osoby, które chcą schudnąć lub mają zbyt wysoki poziom cholesterolu również powinny spożywać śliwki. Poprzez proces suszenia, owoce te zawierają większą ilość substancji odżywczych i kalorii w porównaniu do śliwek surowych. Mimo to należy włączyć je co jakiś czas do swojej diety odchudzającej. Dzięki nim zauważysz poprawę przemiany materii. Pomogą Ci również ustabilizować poziom cukru we krwi. Oprócz tego błonnik zawarty w wędzonych śliwkach, pobudza wydzielanie żółci, pośrednio obniżając poziom tzw. „złego cholesterolu”. 

Wędzone śliwki – z czym spożywać?

Jeżeli jeszcze nie piekłeś nigdy ciasta ze śliwkami, musisz koniecznie to nadrobić.

Rozgrzej piekarnik do 180ºC. Formę o wymiarach 40 x 26cm posmaruj masłem. Wymieszaj w misce mąkę z pozostałymi suchymi składnikami. Mąka żytnia będzie idealna. Masło utrzeć z cukrem na puszysta masę, dodawać jajka po jednym ciągle ubijając. Warto dodać wanilie. Wsyp mąkę w dwóch porcjach. Wymieszaj za każdym razem tylko do połączenia się składników.

Ciasto wyłóż na blachę, równo rozsmaruj, wysyp na wierzch nadzienie jabłkowe starając się, aby rozłożyło się mniej więcej równomiernie. Jadalne złoto będzie idealne do udekorowania całości.

Piecz około 40-45 minut. Wystudzić na drucianej siateczce. Można oprószyć cukrem pudrem.

Śliwki wędzone są bardzo zdrowe oraz korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Polacy dodają je do różnych dań. Kup je i wypróbuj, a nie pożałujesz!

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*