Spełniaj marzenia i cele

Zbliża się czas postanowień noworocznych, kiedy jednocześnie trzeba rozliczyć i podsumować te z poprzedniego roku. Jednak nie musisz zdołować się wszystkim niezrealizowanymi celami i zaprzestać marzyć na Nowy Rok. Wręcz przeciwnie, trzeba sprawdzić co udało się zrobić i wymienić wszystkie sukcesy, które osiągnąłeś. Dopiero teraz zmotywowany możesz zacząć działać i myśleć nad kolejnymi marzeniami do spełnienia.

Cele muszą spełniać kryteria

Zanim zaczniesz spisywać swoje postanowienia na nowy Rok, musisz dobrze się nad nimi zastanowić. Od razu uprzedzamy, że zapisywanie wszystkiego, co tylko przyjdzie Ci do głowy nie poskutkuje realizacją w przyszłym roku. Przede wszystkim Twoje cele powinny być realne, a więc musisz zastanowić się w jaki sposób, jaką metodą możesz je osiągnąć. Jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy albo cele te są niemożliwe do zrealizowania z kilku względów, zacznij zastanawiać się nad mniejszymi pośrednimi celami, które ostatecznie mogą doprowadzić Cię do głównego marzenia.

Po drugie, trzeba pomyśleć nad ich konkretnym sformułowaniem, ponieważ ogólnie zapisane cele i marzenia są później bagatelizowane, niezrozumiałe i porzucone gdzieś na samym końcu listy. Zostało to już udowodnione, że o wiele lepiej sprawdza się lista z konkretnymi zadaniami i obowiązkami do wykonania, gdzie wiemy czym się zająć i w jaki sposób. Po trzecie, Twoja lista wcale nie powinna obejmować wielkich marzeń i celów, a jedynie małe kroczki, które doprowadzą Cię do nich. Wszystko to sprawia, że wzmacnia się w Tobie motywacja do działania. Ostatnią ważną rzeczą jest ilość marzeń do spełnienia. Lista wcale nie musi być długa, żeby była wartościowa i miała dla Ciebie znaczenie. Poza tym warto zostawić sobie jeszcze jakieś cele na przyszłe lata, prawda?

Dobrze się zastanów

Jak już wspomnieliśmy cała lista nie może powstać spontanicznie i nieprzemyślanie. Za każdym razem powinna być dobrze zaplanowana i niekoniecznie pisana kilka dni albo dzień przed Nowym Rokiem. Dużo lepiej jest usiąść na spokojnie nieco wcześniej i poświęcić chwilę na refleksje. Warto wtedy podsumować poprzedni rok i stwierdzić, co udało Ci się dokonać. Niedobrze jest zwracać uwagę wyłącznie na swoje porażki, ponieważ to w żaden sposób nie zmobilizuje Cię do działania w nadchodzącym roku.

W takim razie usiądź, pomyśl i oczywiście zapisz swoje pomysły na kartce, by o nich nie zapomnieć. Potraktuj to jako projekt wstępny, by później zniwelować ich ilość do osiągalnej, a także podzielić je na poszczególne kategorie lub połączyć ze sobą. Zastanów się co chciałbyś zmienić, osiągnąć, gdzie pojechać, co zrobić, kogo poznać i tak dalej. Na pewno znajdzie się coś jeszcze, co chciałbyś, aby miało miejsce w Twoim życiu.

Myśl pozytywnie

Wiemy, że potem w czasie roku jest to niekiedy trudne do zrobienia, ale trzeba być zawsze dobrej myśli. Właśnie dlatego polecamy też spisywanie postanowień w wersji pozytywnej, czyli „co chciałbym zrobić” lub „co zrobię”, a nie „czego nie chciałbym” albo „chcę uniknąć”. Wbrew pozorom to również wpływa na nasze myślenie i samopoczucie.

Z naszej strony możemy życzyć Ci wszystkiego, co najlepsze, wytrwałości i solidnego dążenia do celu. Niech Twoje marzenia i cele się spełnią w 100%, a przede wszystkim, byś był szczęśliwy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*