Szczepienie dzieci – za czy przeciw?
Dzisiaj postaramy się rozstrzygnąć spór, który ostatnimi czasy stał się tematem numer jeden, a zwłaszcza w środowisku rodziców i przedszkoli, gdyż dzieci nieszczepione stały się zdaniem ich rodziców dyskryminowane. Spróbujemy przedstawić zalety i wady nie szczepienia dzieci, a także obecną sytuację związaną z zapisami do przedszkoli czy żłobków. Wszystko to ma swoje dobre i złe strony, dlatego chcemy przedstawić tę sprawę w jak najbardziej obiektywnym świetle.
Czym jest szczepionka?
Zaczniemy najpierw od krótkiego wstępu dotyczącego samej szczepionki, którą można przyrównać do skutecznego treningu dla naszego organizmu, a zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. To nic innego jak zabite i osłabione bakterie czy pojedyncze antygeny, wirusy, które zostają wprowadzane kontrolowanie do naszego organizmu za pomocą iniekcji. Wówczas po zetknięciu ze szczepionką nasz organizm zaczyna uaktywniać swój układ odpornościowy, a tym samym rozpoczyna się proces wytwarzania przeciwciał lub komórek obronnych. W tym czasie nie pojawiają się żadne widoczne objawy chorób, a jedynie lekkie symptomy, jak na przykład stan podgorączkowy przez jeden do kilku dni.
W dodatku można wyróżnić dwa rodzaje szczepionek: pojedyncze z jednym szczepem bakterii oraz skojarzone, które posiadają w sobie szczepy kilku bakterii, a można podawać je za jednym razem, co pozwoli zaoszczędzić kilku wkłuć naraz.
Dlaczego warto szczepić dzieci?
Mimo wielu przeciwnych opinii wśród niektórych lekarzy i specjalistów, a także rodziców, szczepionki nadal są zalecane i obowiązkowe, choć w rzeczywistości to rodzice decydują czy ma być ono zaszczepione. Obowiązkowe obecnie oznacza bezpłatnie, natomiast pozostałe szczepionki zalecane są już dodatkowo płatne, a mimo wszystko warto wykonać niektóre z nich. W dalszym ciągu lekarze sugerują szczepienie dzieci, ze względu na ich bezpieczeństwo.
Najłatwiej można podsumować to faktem, że mniejsze konsekwencje zastaną Twoją pociechę po zaszczepieniu niż gdyby nie zostały zaszczepione wcale. To wynika z wielu badań i diagnoz lekarskich, gdzie odsetek dzieci chorych między innymi na autyzm po zaszczepieniu na odrę, świnkę i różyczkę jest niebywale niski. Naprawdę takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko w porównaniu z zachorowaniami u dzieci nieszczepionych. Warto pomyśleć także o przyszłość swoich dzieci, które mogą mieć później styczność z innymi dziećmi czy osobami dorosłymi chorymi, którzy mogą okazać się nosicielami różnych chorób, a te z kolei przeniesione na Twoje dziecko bez szczepienia mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla ich życia lub zdrowia.
Oczywiście ostateczna decyzja należy do rodziców, którzy mogą, ale nie muszą zaszczepić swoje dziecko. Nie należy absolutnie wykluczać ryzyka związanego z podaniem szczepionek, lecz warto zaufać współczesnej medycynie, która opracowuje coraz to nowsze i lepsze rozwiązania. Poza tym przed samym przystąpieniem do szczepienia lekarz zobowiązany jest dokładnie zbadać dziecko, a także przeprowadzić z Wami dogłębny wywiad, w którym powinien dowiedzieć się więcej na temat chorób wrodzonych czy przewlekłych u dziecka, alergii i wielu innych objawów wcześniejszych.
Szczepionki obowiązkowe
Na sam koniec przedstawiamy jeszcze krótki spis szczepionek obowiązkowych, a zatem całkowicie refundowanych z pieniędzy państwa, nad którymi warto się zastanowić, by uchronić swoje dzieci od nieszczęścia i poważniejszych chorób.
- Szczepionka przeciw WZW typu B – wirusowe zapalenie wątroby
- Szczepionka przeciw gruźlicy
- Szczepionka przeciw błonicy
- Szczepionka przeciw tężcowi
- Szczepionka przeciw krztuścowi
- Szczepionka przeciw zakażeniu Hib – Haemophilus influenzae typu B
- Szczepionka przeciw Poliomyelitis
Komentarze