Wizyta u lekarza za granicą – co należy wiedzieć?

Wyjeżdżając za granicę do pracy, niekiedy jesteśmy zmuszeni zostać na dłuższy okres. W innych krajach opieka zdrowotna nie wygląda jak u nas Polsce. W wyniku choroby czy wypadku warto, abyśmy wiedzieli, co zrobić w sytuacji, gdy chcemy udać się do lekarza.

Europejska Kara Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

W przypadku, gdy jesteś legalnie zatrudniony, a pracodawca odprowadza wszystkie składki, wówczas bez problemu możemy korzystać ze służby zdrowia w naszym kraju. Jednak jeśli przebywamy z innym kraju, warto wyrobić sobie kartę EKUZ, która potwierdza, że posiadamy ubezpieczenie zdrowotne. Gdy chcemy sobie taką kartę zrobić, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wydana jest ona bezpłatnie zazwyczaj tego samego dnia, gdy przyjdziemy osobiście. Można również ją wyrobić przez online, wówczas trzeba będzie na nią poczekać kilka dni.

Usprawnia nas ona do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym akurat przebywamy. Dotyczy to państw Unii Europejskiej, Islandii, Szwajcarii, Lichtensteinu oraz Norwegii. Wówczas, gdy w danym kraju opieka zdrowotna jest bezpłatna, to nie zapłacimy nic. W przypadku, jeśli wizyta u lekarza jest odpłatna, będziemy musieli za nią zapłacić, ale karta EKUZ uprawnia nas do ubiegania się o zwrot kosztów.

Nagłe wypadki

Podczas niespodziewanych wypadków należy pamiętać, że istnieje numer alarmowy 112. Funkcjonuje ona na terenie każdego kraju Unii Europejskiej. Połączenie natomiast jest bezpłatne i można wykonać go, nawet gdy telefon nie ma karty SIM. W większości przypadkach jednak operatorzy mówią po angielsku, ale potrafią mimo to zlokalizować dzwoniącego.

Warto jednak, jadąc do innego kraju do pracy ubiegać się do dodatkowe, prywatne ubezpieczenie. W dodatku będzie ono bardzo przydatne, jeśli wybierany się poza granice Unii Europejskiej. Wszystkie potrzebne informacje o ofertach pracy, pracodawcach, jak i wiadomości i porady dotyczące zatrudnienia w UE znajdziesz na pracujwunii.pl. To rzetelny portal z wieloma informacjami, które przydadzą Ci się, gdy rozważasz wyjazd na za granicę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*