Wspólne spędzanie czasu przed świętami

Nie ma lepszego momentu na odbudowanie relacji pomiędzy dziećmi a rodzicami niż Święta Bożego Narodzenia. To ten czas, kiedy wybacza się drugiej osoby, stara się zmienić i poprawić atmosferę. Mamy dla Was kilka wskazówek jak najlepiej spędzić ten czas ze swoimi dziećmi, aby wzmocnić uczucie między Wami i ewentualnie naprostować mniej przyjemne sytuacje.

Zachęcamy do porządków

Jak wiadomo przed świętami konieczne jest doprowadzenie całego domu czy mieszkania do porządku, a przecież nie zajmie się tym jedna osoba. W tym celu potrzebne będzie zmotywowanie i zachęcanie reszty rodziny do pomocy, co w przypadku mniejszych dzieci i młodzieży nie jest takie proste. Najczęściej kończy się to obrażaniem, gniewaniem i niekiedy kłótniami czy marudzeniem. Można temu jednak skutecznie zapobiec, a wystarczy rozłożyć równomiernie obowiązki i dać przykład najmłodszym. Nie możecie oczekiwać od nich wykonywania wszystkich poleceń i obowiązków, kiedy sami im nie pomożecie i nie pokażecie, że również macie w tym swój udział.

Co więcej, trzeba pomyśleć o wspólnej nagrodzie, która ucieszy Was wszystkich. Może to być wypad do kina, pójście na lody czy wybranie się do pobliskiego parku rozrywki. Niech wszyscy czerpią z tego później przyjemność, ale zanim – trzeba zająć się porządkami. Dobrym sposobem jest również zakupienie tablicy kredowej czy suchościeralnej do zapisywania Waszych zadań na najbliższe kilka dni, by każdy wiedział na czym dokładnie ma się skupić.

Gotowanie jako pojednanie

Powiedzenie „przez żołądek do serca” nie wzięło się znikąd i ma swoje podstawy, dlatego też warto je wykorzystać w praktyce również przed świętami. Zawsze znajdzie się do ugotowania, przygotowania i upieczenia, a przecież nie musicie zajmować się tym sami. Można zaangażować również swoje dzieci, gdzie świetnym przykładem będzie wspólne pieczenie pierniczków czy innych ciasteczek. To może być wspaniała zabawa w towarzystwie Waszej ulubionej playlisty ze świątecznymi przebojami, które będą grały w tle i nastrajały Was do żartów, uśmiechów i zwolnienia tempa.

Okres przedświąteczny może być równie gorący w pracy czy szkole, dlatego trzeba potrafić znaleźć umiar i równowagę, by spędzić jeszcze czas ze swoimi bliskimi. Podczas gotowania można również porozmawiać na wszelkie możliwe tematy, których nie było kiedy poruszyć wcześniej.

Spędzajcie czas tak jak lubicie

Zastanówcie się nad Waszymi ulubionymi zajęciami, które może dawniej zbliżały Was do siebie. To może być jakaś dyscyplina sportowa, którą możecie wspólnie uprawiać w wolnej chwili albo zwyczajnie wybierzcie się na lodowisko. To może być kupa śmiechu, nawet jeśli nie potraficie jeździć na łyżwach. Innym pomysłem może być maraton filmowy, gdzie każdy członek rodziny będzie miał szansę wybrać swój własny film. Kolejną naszą propozycją są gry i zabawy, które niezawodnie zbliżają i rozluźniają atmosferę. Zwłaszcza gry planszowe czy karciane mogą być świetną alternatywą na spędzenie wspólnych wieczorów przed, w trakcie i po świętach.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*