Wyprawka dla dziecka – jak się przygotować?

Oczekiwanie dziecka to radosny, ale i pełen napięcia okres. Często przestraszeni, młodzi rodzice kupują w gorączce całą masę przedmiotów, które okazują się potem bezużyteczne, lub co gorsza szkodzą noworodkowi. Są też przypadki zwlekania z zakupem wyprawki aż do dnia porodu, co wynika z dawnego przesądu. Jednak zachowując rozsądek warto odpowiednio się przygotować i zaplanować z wyprzedzeniem zakup niezbędnych rzeczy, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze w tak ważnym momencie, jak przyjścia na świat dziecka. 

Ustalenie priorytetów

Na samym początku należy skoncentrować się na rzeczach najistotniejszych. Chociaż wydaje się to oczywiste, wielu młodych rodziców traci głowę i zasypuje malucha gadżetami oraz zabawkami, zapominając o najważniejszych akcesoriach, takich jak ubranka, pieluszki i kosmetyki dla niemowląt. Kolejnym błędem jest już powszechna w obecnym świecie prokrastynacja. Odkładanie zakupu niezbędnych artykułów może być fatalne w skutkach, dlatego najlepiej rozpocząć kompletowanie wyposażenia noworodka już w 6-7 miesiącu ciąży. Pozwoli to w dużym stopniu uniknąć dodatkowych problemów związanych z nieprzewidzianymi kosztami. Ponadto trzeba również uwzględnić porę roku, podczas której dziecko przyjdzie na świat. Poród jesienią i zimą oznacza, że do listy ubrań musimy dopisać ciepłą odzież dla niemowląt.

Wywiad środowiskowy na wagę złota

Aby odpowiednio przygotować wyprawkę dla dziecka warto wcześniej skorzystać z pomocy osób doświadczonych. Przyjaciele lub członkowie rodziny, które mają już starsze dziecko z pewnością pomogą i udzielą dobrych porad. Jest to również szansa na pozyskanie od nich za darmo niezbędnego sprzętu, który pozostał im po okresie wychowania noworodka (np. łóżeczko, lub fotelik samochodowy). Wiedza bliskich w połączeniu z dostępnymi w Internecie poradnikami sprawi, że nic ważnego nie umknie uwadze młodego rodzica. Pomocną dłoń wyciąga również technologia. Na telefony są dostępne aplikacje, które w wygodny sposób ułatwią opracowanie wyprawki.

Jakość, nie ilość

Odpowiednia odzież dla niemowląt powinna być zrobiona z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze. Noworodek rośnie bardzo szybko, więc kupowanie dużej ilości ubrań mija się z celem. Z góry można odrzucić wszelkie fanaberie. Falbanki czy sztywne guziki będą jedynie denerwować dziecko. Ponadto wszystkie ubrania powinno się wyprać w specjalnym proszku przeznaczonym do odzieży dla niemowląt. Wyjątkowo wrażliwa skóra noworodka może bardzo łatwo zostać podrażniona przez alergiczne substancje. Dlatego najlepiej wybrać kosmetyki z oficjalnym atestem Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka, chociaż teoretycznie wszystkie powinny być hipoalergiczne. 

Podsumowanie

Zorganizowanie wyprawki dla dziecka to wbrew pozorom skomplikowany logistycznie i kosztowny proces. Dlatego warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie,

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*