Ząbkowanie u maluchów – jak przetrwać?

Większości rodziców tych doświadczonych i jeszcze nie kojarzy się to z okresem wyjątkowo ciężkim, płaczliwym i nieznośnym. Nie zawsze ząbkowanie przebiega w tak drastyczny sposób, ale warto się na niego przygotować. Dzisiaj jesteśmy tutaj z całą listą wskazówek i rad odnośnie postępowania z dzieckiem i pomocy przy uciążliwym wyżynaniu się pierwszych zębów.

Masaż dziąseł

Wątpliwości co do momentu wyrastania zębów mijają, kiedy dziecko zaczyna coraz częściej wkładać piąstki do buźki i zagryzać, a przy tym często płacze czy może nawet mieć podwyższoną temperaturę ciała. Najlepszym sposobem, jaki może zaoferować rodzic w pierwszej chwili jest masaż dziąseł. W tym celu najpewniej będzie zaopatrzyć się w specjalną gumową nakładkę na palce, którą możesz zakupić w aptece, co będzie najbardziej higienicznym i bezpiecznym rozwiązaniem. Wówczas należy wykonywać koliste ruchy na powierzchni dziąseł, a w ostateczności dać maluchowi gryzak – może być lekko schłodzony z lodówki – by mógł sam również łagodzić swój ból.

Specjalna maść

Kolejnym sposobem dostępnym w aptece będzie zakup żelu łagodzącego objawy bólu dziąseł u niemowlaków. Musisz dokładnie skonsultować się z farmaceutą odnośnie konkretnego produktu, aby mieć pewność, że dany preparat jest przeznaczony dla dzieci i akurat żaden ze składników nie jest uczulający dla Twojego dziecka. Najczęściej takie żele posiadają naturalny skład bądź proporcje przeciwbólowe odpowiednie dla dzieci w danym wieku. Zastosowanie także należy do banalnie prostych, gdyż należy go nanieść punktowo lub rozsmarować na powierzchni całych dziąseł, wykonując przy tym masaż.

Coś do ssania

Podczas ząbkowania instynkt dziecka działa jeszcze intensywniej, dlatego potrzebuje ono ciągłego ssania poprzez dziąsła, aby zapobiec swędzeniu czy bólowi wyrastających zębów. W tym przypadku równie dobrze sprawdzą się przytoczone wcześniej gryzaki gumowe, smoczek zwykły lub ten z butelki. Wówczas maluch będzie miał odruch ssania i gryzienia w jednym, co powinno chociaż trochę ukoić jego nerwy.

Rumianek

Jego właściwości łagodzące są nieocenione, a zwłaszcza w trakcie ząbkowania. Należy podawać dziecku napój z zaparzonego rumianku, lipy lub melisy na uspokojenie, ale równie dobrze powinien sprawdzić się napar z rumianku, którym można przemywać delikatnie zaczerwienione okolice dziąseł za pomocą wacika. To na pewno złagodzi nieco ból i powinno chociaż chwilowo sprawić niemowlakowi ukojenie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*