Zadbaj o swoje uzębienie

Bardzo często wydaje nam się, że wystarczy umyć zęby rano i wieczorem i całą higienę mamy z głowy w ciągu dnia. Niestety tak się nie dzieje, a wszelkie zaniedbania mogą doprowadzić do uszkodzenia uzębienia, osłabienia, a w ostateczności nawet do jego częściowego usunięcia. Właśnie dlatego nie należy lekceważyć poniższych kroków, które pomogą Ci w utrzymaniu swoich  zębów w czystości i nieskazitelnej bieli.

Technika mycia zębów

To bardzo ważne, aby czyścić je prawidłowo, co może wydawać się dość absurdalne, bo co trudnego może być w myciu zębów? Otóż, wiele rzeczy. Po pierwsze, musisz zwrócić uwagę na rodzaj szczoteczki jakiej używasz. Dostępne są obecnie szczoteczki manualne i elektroniczne, a wśród manualnych można wyróżnić różne odmiany włosia od syntetycznego po naturalne, od miękkiego po twarde itd. Wybór tak naprawdę nie powinien należeć do Ciebie, bo przecież mało kto z nas jest specjalistą w tej dziedzinie, dlatego warto skorzystać z porady dentysty.

Ten właśnie pomoże Ci w dobraniu odpowiedniej szczoteczki dla Twoich zębów, by nie uszkodzić dziąseł, skutecznie oczyścić zęby z osadu i zapobiegać próchnicy. Wszystko to wiąże się z innymi kryteriami, o których opowie Ci w szczegółach specjalista. Poza rodzajem szczoteczki, musisz zacząć zwracać uwagę na czas mycia zębów, który nie powinien być krótszy niż 3 minuty. Warto w tym celu nastawić sobie budzik lub kontrolować ten czas, aby faktycznie poświęcić swoich zębom odpowiednią ilość czasu.

Kolejną istotną rzeczą jest częstotliwość mycia zębów, która tak naprawdę powinna być równa ilości wszystkich spożywanych posiłków. Jednak wiadomo, że w ciągu dnia nie zawsze znajdzie się czas i miejsce na dokładne wyszczotkowanie zębów, ale warto o tym pamiętać i praktykować tak często, jak to tylko możliwe.

Nitka zawsze w zasięgu ręki

Dobrym sposobem na radzenie sobie z resztkami po jedzeniu, ale nie tylko – jest posiadanie w torebce, plecaku czy w samochodzie specjalistycznej woskowanej nici dentystycznej. W każdej chwili możesz precyzyjnie wynitkować zęby, by jednocześnie pozbyć się uciążliwych kawałków jedzenia między nimi, ale również zapobiegać powstawaniu kamienia na zębach i dostawaniu się do Twojego organizmu różnych bakterii z zewnątrz, które mogą znajdować się w Twojej jamie ustnej.

Płukanie ostatnim krokiem

Do codziennej pielęgnacji uzębienia powinieneś zaliczyć również płukanie jamy ustnej specjalnymi preparatami, ale pozbawionymi alkoholu. Ten przede wszystkim sprawia wrażenie suchości w ustach, a tym samym uniemożliwia pozbycia się bakterii z naszej buzi. W dodatku w połączniu z cukrem potrafi nawet wywoływać nieprzyjemny zapach z ust, czego raczej każdy wolałby się ustrzec.

Profilaktyczne wizyty u dentysty

To wszystko jednak nie miałoby sensu bez profesjonalnej opieki lekarza, którym jest dentysta. Podczas regularnych wizyt będzie on w stanie wykryć u Ciebie pierwsze etapy rozwijania się bakterii, próchnicy czy kamienia na zębach, dzięki czemu będziesz mógł im prędzej zapobiegać niż leczyć. Zwlekanie z pójściem do gabinetu dentysty w niczym nie pomoże, a wręcz przeciwnie może to pogorszyć znacząco sprawę. Lepiej zadbać o swoje zęby i korzystać z nich tak długo, jak tylko będzie to możliwe!

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*