Dlaczego warto zainwestować w fotowolatikę?

Wiele osób zastanawia się nad instalacją fotowoltaiki, gdyż nie do końca wie, jak działa taka inwestycja. Również z uwagi na koszty, które nie zawsze są wiadome, możemy rozmyślać nad podjęciem decyzji. Choć większość z nas wie, że montaż paneli fotowoltaicznych niesie ze sobą wiele korzyści, wciąż nie wiemy, czy inwestycja w panele będzie słuszną decyzją. Instalowanie paneli słonecznych pozwala zrównoważyć koszty energii i zmniejsza wpływ ich domów na środowisko. Coraz częściej zyskuje na popularności i nie ma w tym nic dziwnego. Coraz więcej krajów zachęca do instalacji fotowoltaiki, oferując różne dofinansowania, odliczenia od podatku  i ulgi. Wiele takich korzyści pozwala na montaż paneli fotowoltaicznych u przedsiębiorstw, w gospodarstwach domowych, rolnych i w budynkach mieszkalnych. Jeżeli chodzi o Polskę, sprawdź instalacje fotowoltaiczne Opole. Koszt całej inwestycji zwraca się po około 7 czy 10 latach, w zależności od poboru mocy i potrzeb danej osoby.

Koszt inwestycji

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zależny jest od wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości powierzchni, jaką ma pokryć dana instalacja, od mocy paneli, która jest również zależna. Głównie zależy od kąta nachylenia dachu względem promieni słonecznych padających na teren. Natomiast, jeżeli dach budynku, domu czy nieużytków rolnych skierowany jest w stronę wschodu i zachodu i w większości jest zacieniony, niezbędne będzie większe wytwarzanie mocy paneli fotowoltaicznych, co wiązać się będzie z większymi kosztami. Jednak średnia granica takiego montażu mieści się w granicach od 15 000 zł do 20 000 zł. Natomiast koszt takiej inwestycji pozwala zwrócić się już po 7 latach, co wcale nie jest tak odległym okresem.

Czym jest falownik?

Falownik jest to urządzenie, które służy do zamiany prądu stałego wytwarzanego w panelach fotowoltaicznych na prąd przemienny o parametrach umożliwiających zasilanie urządzeń elektrycznych i dostarczenie go do instalacji elektrycznej, a następnie przekazując go do sieci energetycznej. Posiada kilkuletnią gwarancję w zależności od producenta (minimum 5 lat). Falownik jest podłączony do Internetu i służy również do monitorowania pracy instalacji. Całość instalacji fotowoltaicznej ma możliwość dofinansowania w wielu krajach, a także ulgi przy odprowadzaniu podatków, co jest szczególnym udogodnieniem dla wielu przedsiębiorstw, zarówno większych, jak i mniejszych firm.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*