Kuchnia – zaprojektuj serce Twojego domu

Często mówi się, że sercem domu jest właśnie kuchnia. Dzieje się tak nie bez powodu. W wielu rodzinach, to tutaj gromadzą się wszyscy domownicy. Marzysz o pięknej kuchni, która swoim wnętrzem będzie zapraszać do środka wszystkich członków rodziny i gości? A może po prostu lubisz kiedy każde Twoje pomieszczenie ma duszę? Zaaranżujmy razem Twoją kuchnię!

Jak zaprojektować kuchnię samodzielnie?

Jeśli chcesz zostać na chwilę projektantem własnego domu czy też jednego pomieszczenia, w tym przypadku kuchni, mamy dla Ciebie kilka porad. Sugeruj się nimi przy projektowaniu własnej kuchni, a wszystko powinno się udać.

Zasada Trójkąta

Tę zasadę stosują profesjonalni projektanci. Pomaga ona utrzymać funkcjonalność pomieszczenia. Jak wszyscy wiemy to w kuchni bardzo ważne. Powinna być piękna, ale przede wszystkim wygodna w codziennym użytkowaniu. W zasadzie trójkąta, jego wierzchołkami są najważniejsze urządzenia w kuchni (lodówka, kuchenka i zlew). Jego boki to natomiast Twoja droga przemieszczania się między nimi. Postaraj się, aby między lodówką a kuchenką odległość wynosiła nie więcej niż 260-280 cm. Między zlewem a kuchenka oraz zlewem
a lodówką niech wynosi nie więcej niż 210 cm. Jeśli Twoja kuchnia jest duża i przestronna, możesz ułożyć więcej takich funkcjonalnych trójkątów. Na pewno usprawni to Twoją codzienność.

Kuchnia otwarta na salon

Obecnie to modne i często spotykane rozwiązanie. Przy projektowaniu może przysporzyć paru problemów. Najważniejszą kwestią jest zredukowana liczba ścian, na których można powiesić szafki kuchenne. Rozważ czy możesz sobie pozwolić na to rozwiązanie. Pomyśl czy zmieścisz w szafkach wszystkie naczynia i inne potrzebne gadżety. Ważna jest też długość blatu jako Twojej przestrzeni roboczej.

Optymalnie, główny blat roboczy powinien mieć minimum 70 cm. Natomiast suma długości wszystkich blatów 190 cm. Pamiętaj, aby zaplanować kawałek powierzchni roboczej przy kuchence oraz lodówce. To strategiczne miejsca, gdzie będziesz odkładać produkty spożywcze lub inne przedmioty.

Pozostałe zasady

Przyjmuje się, że lodówka nie powinna stać obok piekarnika, a zlew sąsiadować z kuchenką. Warto też zaplanować wysokość zamontowania okapu. Jeśli posiadasz kuchenkę gazową, okap powinien znajdować się co najmniej 75 cm nad nią. Jeżeli jest elektryczna wystarczy odległość 65 cm. Pamiętaj również o tym, aby wszystkie szuflady i drzwiczki otwierały się swobodnie.

Mamy nadzieję, że powyższe rady pozwolą na stworzenie dobrego projektu. Jeśli potrzebujesz konsultacji eksperta lub szukasz odpowiedniego wyposażenia, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Salon meblowy ABC Meble z chęcią odpowie na Twoje pytania i pomoże dobrać odpowiednie rozwiązania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*