Zawód – Prezenter radiowy

Głównym nurtem dzisiejszych mediów jest telewizja i internet. Jednakże, stacje radiowe nie tracą na swojej popularności. Duża słuchalność audycji radiowych w dużej mierze zależy, od umiejętności prowadzącego. Prezenter radiowy to osoba przede wszystkim komunikatywna i odpowiedzialna. W pracy na żywo przytrafiają się różni słuchacze oraz błędy techniczne, z których trzeba wyjść obronną ręką. Ponadto, ważna jest umiejętność działania pod presją oraz mocny i słyszalny głos. Bez tego nie przyciągnie się słuchaczy, do słuchania audycji.

Jak zacząć?

Dostać się do świata mediów jest bardzo ciężko. Czasami potrzeba, dużego doświadczenia, nabytego w wielu innych miejscach zatrudnienia. Większość rozgłośni ceni sobie markę i znane nazwiska. Dlatego praktycznie niemożliwe jest bycie prezenterem, bez dużego doświadczenia. W tym celu warto popracować nad swoim warsztatem, aby uniknąć porażki. Odpowiednim pierwszym krokiem, będzie pozostawienie próbki swojego głosu w jednym z banków głosów radiowych. Następnie skupiamy się na sobie. Warto rozpocząć „karierę” od praktyk w mniejszych stacjach radiowych, co pozwoli nam na obserwacje, jak wygląda zawód prezentera radiowego od kuchni. To cenne doświadczenie, może zaprocentować w przyszłości.


Zarobki

Wynagrodzenie prezentera lokalnej stacji radiowej, nie jest wysokie. Utrzymuje się na poziomie około 2 tysięcy złotych netto miesięcznie. Wysokość zarobków może nie być satysfakcjonująca dla młodego prezentera, ale właśnie w taki sposób może zyskać niezbędne doświadczenie zawodowe. Jest to duża szansa na rozwój kariery, jeżeli jego audycje czy pogramy, spodobają się słuchaczom. Tak można liczyć na angaż w ogólnopolskiej rozgłośni i zarazem dużo większe zarobki. Popularny prezenter wielkiej stacji radiowej, prowadzący poranną audycję zarabia od 10 do 15 tysięcy złotych netto na miesiąc.

Osobowość prezentera

Do niedawna zawód prezentera radiowego miał wyznaczone ramy działania. Dzisiaj jednak stacje radiowe, jak i uczelnie kształcące przyszłych dziennikarzy odchodzą od tego schematu. Styl audycji, coraz częściej narzucony jest przez osobowość prezentera. Program radiowy, dzięki temu nabiera charakteru osoby prowadzącej, co procentuje w zwiększoną ilość słuchaczy. W zależności od rodzaju audycji odpowiednio dobrany głos, zabawne komentarze, trafne opinie i odbieganie od sztywnego formatu pozwala na dobry występ na antenie.

Najbardziej popularni prezenterzy, którzy mają duże doświadczenie i znane nazwisko, często dostają inne propozycje współpracy. Dobrze sprawdzają się, jako lektorzy filmowi lub konferansjerzy wydarzeń rozrywkowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*