Zeszyt zeszytowi nierówny. Przegląd najpopularniejszych rodzajów

Podstawowym elementem wyposażenia każdego ucznia, niezależnie od wieku, są zeszyty szkolne. Wraz z upływem czasu oraz sukcesywnym rozwojem branży papierniczej ich baza się rozbudowuje. Obecnie można wyróżnić wiele rodzajów tego typu pomocy szkolnych. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym z nich i krótko je scharakteryzować. Oto szczegóły

Zeszyty szkolne – w kratkę, w linie, a może… tematyczne?

O tym, że zeszyty do szkoły pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również wizerunkowa, przekonał się już chyba każdy. Jakie są najpopularniejsze rodzaje notatników dla młodszych, nieco starszych, oraz dorosłych uczniów? Sprawdźmy to!

Zeszyty w kratkę

Zeszyty z kratkę w perspektywie czasu są najpopularniejszym typem notatników. Przydają się nie tylko w szkole, ale również w biurze oraz w domu. Ich cechą charakterystyczną są krzyżujące się co pół centymetra, poziome i pionowe linie. Kratkowane kartki stosuje się zazwyczaj na przedmiotach ścisłych, takich jak matematyka, fizyka, czy chemia.

Zeszyty w linie

Drugi rodzaj, stanowią zeszyty do szkoły w linie poziome. Dla młodszych dzieci rozwiązaniem doskonałym są notatniki w tak zwane trzy linie. Powód jest prosty. Najmłodsi uczniowie dzięki takiej konstrukcji zeszytów, mogą doskonalić swoje pismo oraz uczyć się lepszego rozplanowania przestrzennego poszczególnych liter. Natomiast dla nastolatków lepiej sprawdzą się zeszyty w tak zwane dwie linie.

Zeszyty przedmiotowe

Hitem ostatnich lat stały się zeszyty tematyczne, przedmiotowe. Ich cechą charakterystyczną oprócz kratki lub linii w środku jest nawiązująca do danego przedmiotu okładka. Charakterystyczne wzory, motywy oraz eleganckie napisy znacznie skracają czas poszukiwania konkretnego notatnika w notatniku, dzięki czemu w wyraźny sposób wpływają na wygodę użytkownika.

Zeszyty z kółkami – najlepsze dla studentów!

Kołozeszyty, kołonotatniki lub zeszyty z kółkami to nieco unowocześniona wersja klasycznych zeszytów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zamiast zszycia w środku, przez każdą kartkę, łącznie z okładką przechodzą okrągłe metalowe kółeczka. Łącznik wykonany jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub metalu. Ten rodzaj notatników doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku młodszych uczniów, ale także dorosłych osób, które pracują w biurze lub uczęszczają na zajęcia. Tego typu zeszyty na studia mogą zawierać w środku zarówno kartki w kratkę, w linie, jak i całkowicie puste.

Oprócz standardowych notatników warto również zapoznać się z mniej znanymi wersjami. Zaliczyć do nich można między innymi zeszyty apteczne, literackie oraz prasoznawcze.

Ładne zeszyty dla dzieci i dorosłych

Wbrew pozorom, zeszyty do szkoły, na studia, czy do biura nie muszą być nudne. Zwyczajny środek – pusty, w kratkę lub w linie, może być otoczony uroczą okładką z kolorowym wzorem. Do wyboru jest obecnie wiele wariantów – zaczynając od prostych napisów z motywującym przekazem, barwnych komiksów, po motywy filmowe i bajkowe.

Jednak nie tylko wzorki cieszą się rosnącą popularnością. Podobnie jest z jednolitymi kolorami, które także przykuwają uwagą. Obecnie niezwykle modne są pastelowe odcienie oraz elegancka czerń i przygaszona biel. Praktyczne, a zarazem ekologiczne są rozwiązania, które spotkać można głównie w kołonotatniku. Tam coraz częściej okładka jest tekturowa, w oryginalnym odcieniu.

Bogata oferta współczesnego rynku papierniczego zachęca do robienia zakupów. Jednak nie dajmy się zwariować i wybierajmy z głową, kupując takie zeszyty, jakie są nam aktualnie potrzebne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*